Kış Çayının Faydaları

Yazar Voo Blogger 02/11/2018 0 Yorumlar

 

Mevsim değişiklikleri ile beraber oluşan iklim değişikliklerin de vücudumuzu ve sağlığımızı koruyabilmemiz için şifa kaynağı olan kış çaylarına ihtiyaç vardır. Vücut direncinin düşmesi yaraların daha yavaş iyileşmesine, doku iltihaplarına, kaslarda zayıflamalara ve kronik yorgunluk sendromu rahatsızlıklarına neden olabilir. Tam bu nokta da ihtiyacımıza karşılık veren kış çayları bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı etkili bir savunma kalkanı oluşturur.

Bütün bitki çaylarının bileşenleri birbirinden farklıdır. Bazıları çok fazla demlendiğin de acılaşır ve bazıları da suda şişer. Doğru demlemek ve doğru miktarlar da karışımları eklemek oldukça önemlidir. Dikkat etmemiz gereken diğer bir nokta ise Hamile bayanlara ve çocuklara kış çayı ya da bitki çayları içirmemelisiniz.

 

Kış çayı nasıl hazırlanır?

 Adaçayı, zencefil, kuşburnu, zerdeçal, nane, karanfil, tarçın ve olmazsa olmazımız ıhlamur gibi bitkiler portakal, ayva, limon, elma gibi kış meyveleri ile karıştırılarak hazırlanır. Bal ile tatlandırılırsa doğru bir antioksidan karışım haline gelecektir.

Kış çayları 4 dk kadar kaynatılarak demlenmelidir. Fazla sürede demlemek içindeki vitaminin yok olmasına sebep olacaktır.

Kış çayı zayıflatır mı?

Düzenli içilen bitki çayları ödem ve toksin atımını kolaylaştırdığı için kilo vermede yardımcı bir etkendir. Bu amaçla kış çaylarını içenler tatlandırıcı kullanmamalıdır.

 

Kış Çayının faydaları ve zararları nelerdir?

Her bitkinin yararının yanı sıra zararlarını da gözden kaçırmamak gerekir. Bu yüzden kış çayları da bu durum göz ardı edilmeden tüketilmelidir. Yan etiklerii bitki çaylarınının faydaları ve zararalrı isimli yazımızda görebilirsiniz.

 

Yorum Yap