Kusursuz Makyaj için İpuçları

Yazar Voo Blogger 05/01/2018 0 Yorumlar

 

Makyaj her kadının olmazsa olmazı olarak listenin en başında yer almaktadır. Ancak kendimize sormamız gereken soru makyaj yapmalı mıyım? Yerine makyajı nasıl yapmalıyım? Olmalıdır. Makyajdan beklenenin en olduğunu bilmeden yapılan makyajdan istenilen sonuç elde edilemez. Öncelikle aşılması gereken ilk adımlar aşağıdaki gibi olacaktır.

 

  • Cilt (Yağlı/Kuru)
  • Gözler ( Büyük/Küçük)
  • Ten rengi

 

Yüzünüzü ve cildinizi tanımanız biraz zamanınızı alsa da sağlığınız ve güzelliğiniz için oldukça önem taşımaktadır. Cildinizi tanıdıktan sonra ne yapmak istediğinize karar verirsiniz. Mesela; yüzünüzde ki kusurlarımı kapatmak istiyorsunuz yoksa bazı bölümleri ön plana mı çıkarmak istiyorsunuz? Ya da ağır ve şık bir makyaj mı yoksa kahve içmek için günlük bir makyaj mı yapmak istiyorsunuz?

 

Tüm bu soruların yanıtını bulduktan sonra ilk adımımız yüzünüzün kesinlikle temiz ve nemli olmasıdır. Fondöten:  Cilt renginize uygun olarak kullandığınız fondöteninizi kesinlikle aydınlık yerde sürmelisiniz. Saç dipleri ile yüzünüzün birleştiği yerlere iyice yayılmalıdır. Kesinlikle ton farkı olmamalıdır. Seçtiğiniz fondöten kesinlikle ince tabaka halinde sürülmelidir.

 

Pudra: Fondöten üzerine sürülecek olan pudra şeffaf olmalıdır. Eğer tek başına tek renk kullanacaksanız büyük allık fırçası ile yaymalısınız.

 

Far: Uzmanlar kremsi farlar yerine toz halinde olan farların daha fazla dayanıklılık gösterdiğini ve daha az toplama yaptığını belirtmişlerdir. Farlar kesinlikle yumuşak far fırçaları ile sürülmelidir. Renk olarak yapacağınız seçim kesinlikle hafif renkler olmalıdır. Eğer gece makyajı yapmıyorsanız her zaman hafif renkler seçmeniz mükemmel sonucu yakalamanız da oldukça yardımcı olacaktır.

 

Uzmanlar, gözlerini daha büyük göstermek isteyenlere de şu önerilerde bulunuyor: "Kirpik diplerine siyah veya kahverengi göz kalemi ile ince hat çekmeli, göz ucundan da biraz taşırmalısınız. Alt kirpiklerin diplerine de ince hat çekmeli, ancak bir pamuklu çubukla hattın keskinliğini dağıtmalısınız. Gözleriniz birbirine yakın ise gözün şakak tarafındaki ucunu daha koyu renk bir far ile belirginleştirmelisiniz. Gözleriniz birbirinden çok ayrık ise göz pınarının üstünü kaşa kadar koyuca ton bir far ile gölgelemelisiniz".

 

Maskara: Gözlerinizde ki son dokunuş olan maskara önce kirpiklere göz kapağı kapatılıp tersten sürülüp, daha sonra başı hafifçe kaldırıp içten sürülür.

 

Dudak: Dudaklar yüze fondöten sürüldüğü esnada ince olarak fondöten sürülmelidir. Daha sonra kemik rengi bir kalem ile ince bir çerçeve ile sınırlandırılmalıdır. Bu çizgileri parmak ile hafifçe yaydırıp keskinlik azaltılmalıdır. Daha sonra ruj renginde çerçeve çizilip içi aynı renk rujla doldurulmalıdır. Açık renk rujlar dudakları her zaman daha dolgun gösterir.

 

Bloger: Türkan Yakut

Yorum Yap