Sonbahar Kabusunuz Olmasın

Yazar Voo Blogger 11/10/2018 0 Yorumlar

 

Güzel Yaz günleri geride kalırken, sonbaharın fiziksel şartları insanı bir anda yorgunluğa sürüklenmesine sebep olabiliyor. Peki, sonbaharı depresif olarak geçirmek yerine daha enerjik bir şekilde geçirmek için ne yapmalı?

  1. İlk adımımız yorgunluğumuzun, bitkinliğimizin ya da depresif halimizin nedenini araştırmak olmalı. Sebebi monotonluk ise hayatınızda ufacık da olsa değişiklikle yapın.
  2. Kendinizi çok yorgun hissettiğinizde tarçınlı süt için. Sütün içinde ki süt şekeri, protein ve yağ vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi size verirken, tarçın da kan şekeri dengelemenizi yaparak tatlı ihtiyacınızı azaltır.
  3. Her sabah 10-15 dk kas gevşetici egzersizler yapılmalı
  4. Bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Bol bol taze meyve ve sebze tüketin. Bağışıklık sisteminin en iyi dostu, C vitamini ve Beta-Glukan’dır. Bunlardan yana en zengin yiyecekse yeşil yapraklı sebzeler, kivi, portakal, mandalina, greyfurt, limon, yulaf kepeği ve yulaf ezmesidir.
  5. Uyku düzenine dikkat edin. Günde 7-8 uyumayı hedefleyin.
  6. Çalıştığınız ya da oturduğunuz yeri doğal ışıkla aydınlatın ve bol bol havalandırın.
  7. Havaların soğumasını yadırgamayın.  Mevsim geçişleri doğal bir süreçtir, bunu yargılamak yerine değişimlerin ayrıntılarını gözlemlemek sizi daha olumlu ruh haline sokacaktır.

Türkan Yakut

Yorum Yap